20 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Eylem planını ve finansal desteği unuttuk

Seçim öncesi ekonominin ana sorunlarının bir eylem planı ve bu planı destekleyecek bir finansal paketle çözüleceğini tartışıyorduk.

Seçim sonrası yeni yapılanma Başkanlık Hükümeti’nin oluşumu, Hazine ve Maliye Bakanı değişimi, bunların unutulmasına neden oldu.

Şimdi yeni hükümet, yeni yönetim, eylem planından ve eylem planının finansmanını sağlayacak paketten söz etmiyor. 100’er günlük, 200’er günlük ekonomi paketleri gündemde.

Seçim sonrası ekonomi yönetimine hakim olan görüş, eylem planı ve özel eylem planı finansman paketi olmadan darboğazdan çıkılabilme olasılığının bulunduğu şeklinde.

Türk ekonomisinde çarkların dönebilmesi, her ay 4-5 milyar dolar döviz girişine bağlı. Döviz girişlerinin yavaşlaması, ekonomiyi darboğaza soktu. Şimdi darboğazdan çıkış, ekonominin ihtiyacı olan toplu finansmanın sağlanması.

Ekonomiye toplu olarak finans imkanı sağlayacak çevreler ise bir eylem planıyla finans paketinin nasıl kullanılacağını görmek istiyorlar.

Türk ekonomisi daha önce darboğaza girdiğinde bu böyle oldu. İspanya, Yunanistan, Portekiz, Romanya gibi ülkeler darboğaza girdiklerinde bu böyle oldu. O nedenle Başkanlık Hükümeti teşkilatlanmasını tamamladıktan sonra önümüze yeni bir eylem planı ihtiyacı çıkacağını unutmayalım.