7 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Gazze fotoğraflarına bakarken...

Gazze’de 60 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı olayların fotoğraflarına bakarken bunların renginin hüzün ve isyan olduğunu düşündüm. Hüzün çünkü Filistinliler protestolarını yaparken gizlenmek için lastikleri yatarak göğe simsiyah bir duman yükselterek hüzün rengini ortaya koymuşlar. Ve puşularıyla örttükleri yüzleriyle duman ve karanlık içerisinde ellerini havaya kaldırarak isyanını dile getirmişler.

Yüreğim dayanır mı bilmiyorum, diyerek bir gazete internet sitesindeki Gazze olaylarıyla ilgili 30’un üzerinde fotoğraflara tek tek bakma kararı alıyorum. 60 kişinin öldüğünü göremeyeceğimi ama yaralananları göreceğimi biliyorum. Fotoğrafların çoğunun rengi isyan ve hüzün. Bunu da nereden çıkarıyorsun, demeyin... Dumanlar içerisindeki karanlıklar arasından zar zor görülen, yüzleri puşu ile kapatılmış, elleri isyan edercesine havada olan Filistinlilerin bulunduğu koyu renkli fotoğrafların rengi başka bir renk olamaz. Havalara kalkmış eller de isyanı anlatır...

Şimdi gelelim fotoğraflarda yer alanlara:

-Kapkara bir duman arkasında kendilerini İsrailli keskin nişancılardan korumaya çalışırken bir yandan da taş atarak protesto eden Filistinli gençler.

-Yerde yatan vurulmuş bir genci kaldırıp taşımaya çalışan yüzlerindeki dehşet okunan dört genç.

-Etrafta yakılmış ateşler ve kara dumanlar arasında, bir kamyon lastiğini yakmaya götüren bir Filistinli.

-Bacağında protez ve elinde koltuk değneğiyle dimdik ayakta direnen bir genç.

-Kalabalık arasında simsiyah elbisesi ve elinde havaya kaldırdığı Filistin bayrağıyla bir heykel görünümündeki genç kadın.

Ve birden fotoğraflarda manzara değişiyor.

-Trump’ın kızı ve damadının bir baloya gider şıklıkta katıldıkları Amerikan Büyükelçiliği'nin binasına giderken fotoğrafları geliyor internet sitesindeki resimlerin arasına...

Sonra yazılara bakıyorum Netanyahu Trump’a övgüler diziyor. Trump Ortadoğu’da yarattığı dehşete değinmeyip, barış getireceğinden söz ediyor.

CİA’nın eski başkanı John Brennan attığı tweette, “Gazze’deki ölümler Trump ile Netenyahu'nun Filistinlilerin haklarına ve vatanlarına açıkça saygı göstermediklerinin sonucudur. Trump, büyükelçiliği Kudüse taşıyarak entrika çevirdi. ABD’nin barıştırıcı rolünü yıktı. Yeni nesil İsrailliler ve Flistinlilerin barış yolunu bulmak için aşırıcılıkları tecrit etmeleri gerekecek. ABD, bölgesel güvenin altını oyup en yakın müttefiklerini yabancılaştırıyor. İranlı şahinleri güçlendiriyor. Bu delilik, ulusal güvenliğimizi tehdittir” derken, Başkan adayı Vermont senatörü Bernie Sanders, silahsız Filistinli göstericilere ateş açılmasına attığı sert tweetle sert tepki gösteriyor.

Trump ve Netanyahu’nun her yerde tepki ile karşılanan çılgınlıklarına son verecek büyük tepkinin dünyada dile getirileceğini ve Gazze’de yukarda sözünü ettiğim hüzün ve isyan foğraflarının bir daha tekrarlanmamasının önüne geçileceğini umut ediyorum.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.