16 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Gıda fiyatları enflasyonu yukarıda tutuyor

Şubat ayında tüketici fiyatları % 0.73 arttı. Yıllık tüketici fiyatları artışı % 10.26 oldu.
2017 yılının Şubat ayında enflasyon % 10.13’tü. Bu yılın şubat ayı enflasyonu geçen yılın şubat enflasyonunun çok az da olsa üzerinde. Ocak ayında enflasyon % 10.35 idi. Şubat ayı enflasyonu bir önceki ayın çok az da olsa gerisinde.

Tüketici için önemli olan 12 aylık dönemde cebinden çıkan paradaki ortalama değişimdir. Çünkü tüketicinin geliri her ay değişmiyor.

Şubat ayı itibariyle

-Tüketici fiyatlarındaki 12 aylık ortalama artış % 11.23 oldu.

-Gıda ve alkolsüz içeceklerde 12 aylık ortalama artış % 12.87 olarak gerçekleşti.

Demek ki tüketici, gıda sepetini doldurmak için geçen Şubat ayında 100.00 TL harcarken, bu yıl sepeti 112.87 TL’ya doldurabiliyor.

Eğer tüketicinin harcanabilir gelirinde bir yılda % 12.87 artış olmamış ise;

Ya başka harcamalarından kısarak gıda sepetini dolduruyor,

Başka harcamalardan kesme imkanı yok ise, gıda sepetini dolduramıyor. Daha az gıda harcaması yapmak zorunda kalıyor.

Tüketici fiyatlarındaki, enflasyon artışını değerlendirirken öncelikle üzerinde durulması gereken;

-Alt gelir gruplarının 12 aylık harcanabilir gelirlerinin ne kadar arttığı?

-Buna karşılık özellikle gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının 12 ayda ne kadar arttığıdır.
Şubat ayında tüketici fiyatları genelde % 0.73 oranında artarken Gıda fiyatları %2.24 oranında arttı. Gıda fiyatlarındaki artış son 3 yılın en yüksek şubat ayı artışı oldu.

Şubat ayındaki % 0.73 aylık tüketici fiyatları artışına (enflasyona), gıda fiyatlarındaki artışın katkısı 0.52 puanı buldu. Taze meyve ve sebzedeki aylık %4.56’lık artış ile ekmek ve tahıllar grubundaki %1.87’lik artış enflasyonu yukarı çekti. Et ile süt ve süt ürünleri grubunda da artış oranları yüksek.

Yıllık gıda enflasyonu 10 ay aradan sonra ocak ayında tek haneye gerilemiş %8.76 olmuştu. Şubatta yeniden çift haneye yükseldi. % 10.27 oldu.

Akaryakıt  fiyatlarındaki gerilemeye karşın, otomotiv fiyatlarındaki yükseliş devam ettiği için, ulaştırmada şubat ayı fiyatları %0.31 arttı. Enflasyona 0.05 puan katkı yaptı. Euronun yüksek seyri, otomotiv fiyatlarındaki yukarı yönlü baskıyı artırıyor.

Giyim fiyatları mevsimsel nedenlerle, daha açık anlatımla talep daralması sonucu %4.09 geriledi ve enflasyonu 0.27 puan aşağı çekti.

Ev eşyası fiyatlarında aylık % 1.23 fiyat artışının arkasında mobilya fiyatlarında artış var. İlaç fiyatlarına gelen zamla, sağlık kalemi aylık artışı %2.57’ye yükseldi. Gıda fiyatlarındaki artışın da etkisiyle, lokanta ve oteller kesiminde aylık fiyat artışı artış %0.95 oldu.

Tüketici fiyatlarının arkasında yurt içi üretici fiyatları var. 2017 Şubat ayında üretici fiyatları yıllık artışı % 15.36 iken bu Şubat ayında % 13.71 olarak gerçekleşti.

Üretici fiyatları artışı gene de yüksek, şubat ayında üretici fiyatları % 2.68 oranında arttı. Şubat ayında üretici fiyatlarındaki genel artış % 2.68 iken gıda ürünlerindeki aylık artış % 1.71 oldu.

Gıdada üretici fiyatlarında yıllık artış % 4.58 oranında, 12 aylık ortalama artış ise % 7.70 oranında.

Üretici fiyatlarında gıda ürünlerindeki fiyat artışının yavaşlamasına karşın diğer üretim alanlarında aylık fiyat artışlarının yüksek olması, gelecek aylarda tüketici fiyatları üzerinde baskı yapacaktır.