18 °C
Güneş DOĞDU SOYLU
Güneş DOĞDU SOYLU GAZİANTEP'ten gunes.dogdu@dunya.com

Kayseri sucuğu Almanya yolcusu

 

Sadece Kayseri'ye has üretimler olmamasına rağmen Kayseri dendiğinde akla ilk gelenler pastırma, sucuk, mantıdır. Ya da pastırma, sucuk, mantı dendiğinde akla ilk gelen şehir Kayseri oluyor.
Kayseri'deki pastırma ve sucuk ürünleri için Evliya Çelebi, Seyahatname'sinin bir bölümünde şu güzel sözleri kullanmış: "Makülat ve imalatı has beyaz ekmeği, lavaşa yufkası, katmerli böreği, lat-ı kadit namıyla şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli sığır sucuğu bir tarafta yoktur."
Özellikle pastırma üretiminde yer altı suyu ve iklim kalitesinin çok önemli olmasından dolayı en uygun bölgenin Kayseri olduğu bilinmektedir.
Bugün Türkiye'deki pastırma üretiminin halen yüzde 90'lık bölümünü, sucuk üretiminin ise yüzde 50'lik kısmını Kayserili firmalar gerçekleştiriyor. Karpuzatan mevkiindeki Pastırmacılar Sitesi'nde yaklaşık 20 firma modern tesislerinde üretimlerini devam ettiriyor. Aklımıza ilk gelen pastırma ve sucuk markalarımızı verecek olursam; Başyazıcıoğlu, Şahin, Ünlü, Müslümoğlu, İmamoğlu, Danacıoğlu.
Sektöründe ilk üç firma arasında olan Şahin Sucuk'un yeni kuşak temsilcileri ve yöneticileri, geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı organize ederek hedef büyüttüklerini açıkladılar. 'Made in Kayseri' sloganıyla tüketicinin beğenisini kazanan Şahin Sucukları, Kayseri'nin tanıtımını yapması yönüyle de ayrıca Kayserililerin gönlüsünü kazanan bir firmamız. 92 yıllık tecrübesiyle geleneksel ürünlerin tanıtımına öncülük eden firmalarımızdan Şahin Sucuk'un orta vadede hem yeni sektörlere gireceğini hem de yurt dışında üretim planları olduğunu öğreniyoruz.
Süt ve süt ürünleri ile kuruyemiş sektörlerine yönelik üretim planlarının yanı sıra Almanya'da sucuk üretimi yapan bir tesise ortak olma arayışında olduklarını söyleyen firmanın Genel Müdürü Mustafa Demirpalta Almanya'da bir firmayla anlaşma aşamasına geldiklerini aktardı. Küçük rakamlarda olan ihracatlarını Almanya'daki tesisle artıracaklarını ifade eden Demirpalta, tüm Avrupa ülkelerine ihracat yapmayı hedeflediklerini açıkladı.
Geleneksel ürün pastırma ve sucuğun lezzetini Avrupalıların sevip sevmeyeceği konusundaki tereddütümüzü hisseden firma temsilcileri kesinlikle başarılı olacaklarına inandıklarını söylüyorlar. Kayseri ürünlerinin özellikle çok baharatlı olmasında dolayı herkese hitap etmediği şeklinde gelen soruyu firmanın yeni kuşak temsilcisi Salih Fazlıoğlu espirili bir benzetme yaparak "Baharatsız sucuk tekerleksiz arabaya benzer" şeklinde cevapladı ve Kayseri'nin et ürünlerindeki farkının ve kalitesinin baharattan kaynaklandığını ifade etti.      
Gelenekseli ulusala taşımayı başaran şimdilerde ise ulusalı uluslararasına taşımaya kararlı olan Şahin Sucuk'ğun yetkilileri yatırım yapma yönünde çoktan harekete geçmiş.
Bizler de Avrupa yolcuğunda Şahin Sucuğa başarılar diliyoruz.