9 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

KHK’lar konusunda yeni aşama haberine üç işadamı değerlendirmesi

Canan Sakarya’nın KHK uygulamalarında yeni dönemde göreve iade ve görevden almalarla sınırlı olacağını belirten haberini üç işadamı dostuma okuyarak görüşlerini aldım. Sizlerle bu görüşleri paylaşmak istedim...

Arkadaşımız Canan Sakarya’nın bugün gazetemizde yer alan haberinden 15 Temmuz sonrasında uygulamaya konan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) konusunda yeni bir aşamaya gelindiği bilgisini alıyoruz. Bundan sonra, artık görevden almalar göreve iadeler dışında KHK yayınlanmayacağı, bakanlıkların da KHK çıkarmayacağı, yapılacak düzenlemelerin yasa tasarısı şeklinde hazırlanması konusunda uyarıldılar bilgisine de haberde yer veriliyor.

Sakarya’nın haberinde 18 ayda çok sayıda kanunda değişiklik yapan içeren yüzlerce maddenin yer aldığı 31 KHK çıkarıldığı , bir kısmında binlerce çalışanı içeren tedbir KHK’sının yürürlüğe girdiği belirtiliyor. KHK’larla ekonomiden sosyal ve ticari hayata, adaletten, eğitime pek çok alanda düzenlemeye gidildiği, kış lastiği kullanımı konusunun bile KHK ile yapılmasının dikkat çeken bir konu olduğu belirtiliyor.

Haberi okuyarak üç işadamı dostumun görüşünü aldım.

Bir dostum, “KHK ile yeni bir paket geliyor duye bilgim vardı. Haberdeki bilgi bu haberdeki bilgi ile çelişiyor. Ama bir yandan da OHAL'de Fransa’dakine benzer daha esnek bir ara düzenlemeye gidileceği de söyleniyordu. Nisan ayındaki AB ilereme raporu öncesinde, olumsuzluğun azaltılması için böyle bir karar alınmış olabilir. KHK’ların idari konularla sınırlı hale indirgenmesi, olağan döneme geçiş yolunda yetersiz ama olumlu bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Yeni adımları görmeden söyleyebileceğim bunlar” dedi.

Bir oda yöneticisi dostumun değerlendirmesi de şöyle:

“KHK’ların aslında yatırımcılar açısından idari alanda sınırlanması, ekonomik alanda belirsizliklere yol açmaması çok doğru. Dubaili bir yatırımcı bölgemize bir yatırm için araştırma yaptı. 2-3 milyon dolar harcadığını söyledikten sonra vazgeçtiğini açıkladı. Vazgeçerken, sizin ülkeniz normalleşmeden akşamdan sabaha karar değişiklikleri olabilir, bu uzun vadeli yatırım düşüncemizi olumsuz etkiledi, dedi. Ben, bu olayın canlı şahidiyim.”

Haberi okuyup değerlendirmesini istediğim bir ihracatçı dostum, "Bizim işimiz ihracat. KHK’ların bize çok etkisi olmadı. Ama yurt dışında iş yaptığımız firma yöneticileri son dönemde Türkiye’ye gelerek sipariş vermek yerine, bizim ülkelerine koleksiyon götürerek, sipariş almamızı istiyorlar. Bu bizim yanlızlaştığımızı gösteriyor. Bunda OHAL ve KHK’ların etkisi olduğunu düşünüyorum. Söylediğiniz haber normalleşmeyi getirirse, bunun bize de faydası olur" dedi.

İktidar sözcüleri OHAL ve KHK’ların sık sık ekonomiyi olumsuz etkilemediğini söylemelerine karşın, iş dünyasından OHAL’in artık son bulması beklentileri dile getiriliyor. O nedenle Canan Sakarya’nın haberini normalleşme yolunda ıolumlu adım olarak görüyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.