9 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Manifestonun ekonomik hedefleri, kaynakların artırılmasını zorunlu kılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Kongresi’nde açıkladığı seçim manifestosunun ekonomik hedefleri, ülkede yaşayanların tamamını mutlu edecek hedefler.

(Manifesto, toplumsal bir hareketin, siyasal inanç ve amaçların açık olarak ifade edilmesidir. Basit anlatımıyla bildiridir.)

Ancak bu hedeflerin gerçekleşmesi, ülkenin iç ve dış kaynaklarının artırılmasını zorunlu kılıyor.

Yeni bir büyüme stratejisi kapsamında, içeride döviz yaratan üretimin artırılması, dış kaynakların, döviz gelirini artıracak yatırım ve üretim alanlarında değerlendirilmesi gerekiyor.

Bugün ekonomimizin tıkanıklığı, dış ve iç kaynakların döviz getirecek üretim yerine, büyük kamu yatırımları, inşaat yatırımları ve konut yatırımlarında değerlendirilmesi. Bu yüzden döviz yükseliyor, faizler yükseliyor, cari açık ve bütçe açığı büyüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni dönemde şahlanışa geçeceğini söyledi ve “Yeni sistemde, istikrar kalıcı hale gelecek” dedi.

Bu ifadelere göre, seçim sonunda “yeni bir dönem” başlayacak, “yeni bir sistem” oluşacak. Manifestoda, “yeni dönem”de, “ekonomik sistem”in nasıl değişeceği, ne olacağı hakkında ip uçları yok, ama “ekonomik hedefler” sıralanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “faizler, enflasyon, cari açık düşecek. Ekonomi şahlanacak ve finansal saldırılara dirençli hale gelecek” diyor.

Önemli hedeflerin başında, “İstikrarın kalıcı hale gelmesi. Ekonomik büyümenin hızlanması. Büyümenin kalkınmaya ve refah artışına kapı açması. Artacak milli gelirin tabana daha fazla yayılması ile gelir grupları arasındaki makasın kapanması” geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayiciye, girişimciye, iş dünyasına, ihracatçıya destek sözü veriyor.

İşçilerin hayatının kolaylaştırılacağını, çiftçilere daha çok müjde verileceğini söylüyor.

Savunma sanayisinin geliştirilmesi, yerli otomobil sanayisinin kurulması, yeni fabrikaların önünün açılması, teşviklerle istihdam artışının devamının sağlanması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, seçim manifestosunun önemli hedefleri arasında.

Dar gelirlilerin hayat standardı artırılacak, vergi sistemi daha adil hale getirilecek, vatandaşlar üzerindeki vergi yükü düşürülecek.

Manifestoda, "Kanal İstanbul yatırımının mutlaka gerçekleştirileceği, kentsel dönüşümün devam edeceği” belirtildiğine göre, inşaat sektörü canlılığını koruyacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Ahdim olsun ki, yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacak” diyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.