20 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Oy verecekler adayları tanımıyor

Her partinin yönetimi, daha da doğrusu her partinin başkanı, milletvekili seçiminde aday gösterilecekleri belirledi. Adaylar gene parti yönetiminin, daha doğrusu parti başkanının tercihine göre aday listelerine sıralanacaklar. Hangilerinin seçilebilir listeden ve seçilebilir sıradan listede yer alacağına gene parti yönetimi, daha doğrusu parti başkanı karar verecek.
Seçim, milletvekili seçiminin ötesinde parti vekili seçimine dönüştü. Sandığa giderek oy verecek olanlar bildikleri, tanıdıklara isimlere değil, partiye oy verecek.

Demokratik parlamenter sisteme geçtiğimizde, dar bölge-geniş bölge partililer aday adaylarını belirler, milletvekili adayları bu aday adaylarından biri olurdu. Milletvekilinin özelliği, seçildiği bölgenin özelliklerini, halkını, ekonomik yapısını bilmesidir. Seçildiği bölgeye tamamen yabancı milletvekillerinin bırakınız bölgenin sorunlarını, ülkenin sorunlarını öğrenerek gerçek anlamda “milletvekili” olabilme şansları çok zayıftır.

Kaldı ki birçok ülkede milletvekilinin her haftanın en az 2-3 gününü seçim bölgesinde geçirme zorunluluğuna karşı, bizde grup toplantıları nedeniyle parti vekilleri partiden ayrılamamaktadır.
Parti vekili, parti yönetimine ve özellikle seçimini sağlayan parti başkanına bağlı olduğu için gerçek anlamda milletvekilliği görev ve sorumluluğunu yerine getirememektedir.

Bu gelişmeler demokratik sistemde iyiye değil, giderek kötüye yol açıyor. Bu seçimde tek lider-tek seçici sorunu çok daha açık olarak öne çıktı.