21 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Üretim artıyor ama ucuz mal üretiyoruz

TÜİK’in verilerine göre 2010 yılından sonra sanayi üretimde birim olarak önemli artışlar gerçekleşti.

Otomobil üretimi adet olarak 6 yılda % 54 arttı. Buzdolabı üretimi adet olarak %17 artış gösterdi. Çelik kütük üretimi ton olarak %34, makine halıları üretimi m2 olarak %47, deterjan üretimi ton olarak %45, ayakkabı üretimi çift olarak %74 arttı.

Üretim miktar olarak artıyor, ama üretimde teknoloji değişmiyor. Geri teknolojiye dayalı ucuz mal üretiyoruz.

2010 yılında toplam üretimde yüksek teknolojiye dayalı üretimin payı %3.8 idi. 2016 yılında artmadı. %3.3’e geriledi.

Bu arada sanayi kesiminde araştırma geliştirme harcamaları yapıldı. Yeni makine ve teçhizat ithalatı arttı. Ama üretimde teknoloji ağırlıklı üretimde artış olamadı.

DÜNYA’da yayınlanan Mehmet Kaya’nın haberine göre, İhracatçılar Meclisi (TİM) alt sektör verilerine dayalı olarak 2017 yılında ihracat birim fiyatını 1.28 dolar olarak belirlemiş durumda.

Bir önceki yılda birim fiyatları 1.27 dolardı. Türkiye’de son dönemde ihracat birim değerlerinin düşüklüğü dikkati çekiyor. Bir kg. bilgisayarın birim değeri 500 dolarken, bizde elektrik-elektronikte birim değer 3,85 dolar.

Elektrik-elektronikte cihaz kategorisinde birim değer 20 dolara kadar yükseliyor.

TİM verilerine göre, sektörel olarak bakıldığında, 2017’de en yüksek birim değere 722 dolar ile mücevherde ulaşıldı. Mücevheri, 27 dolar ile savunma ve havacılık izledi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ise 15.30 dolar birim fiyata ulaştı.

Yaş meyve ve sebzeyi kg.ını 56 centten, zeytin ve zeytinyağını kg.ını 2.80 dolardan, mobilya ve orman ürünlerinin kg.ını 1.26 dolardan ihraç ediyoruz.

Dışarıdan hurda getiriyoruz, üretiyoruz, sonra demir çeliği kilosu 65 centten ihraç ediyoruz.

İhracat şampiyonu otomotiv ürünlerinin kg. fiyatı 6.95 dolar. Hazır giyimde ise kg fiyatı otomotiv ürünlerinin üzerinde 14.92 dolar.

Aynı makinelerle, aynı insan gücüyle katma değeri daha yüksek üretim gerçekleştirmeye mecburuz. Bu hem içeride gelir artışına hem de dışarıda ihracat artışına kapı açacak.