16 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Yılın ilk 3 ayında sanayide önemli artış gerçekleşti

Sanayi üretimi ekonominin, büyümenin lokomotifidir. Sanayi üretimi artınca istihdam artar, gelir artar.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri, bu yılın ilk 3 ayında sanayi üretimin beklenenin üzerinde arttığını gösteriyor.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış verilerle sanayi üretiminde, ilk çeyrekte %9.8’lik artış gerçekleşti. Sanayi üretimindeki artış oranı 2018 yılının ilk çeyreğinde %6 - %7 dolayında bir büyüme olasılığını gösteriyor.
İş Yatırımdan Muammer Kömürcüoğlu’nun değerlemelerine göre, ilk çeyrekte dayanıksız tüketim malı üretimi %11.8, ara malı üretimi %11.4, sermaye malı üretimi %8.9 arttı. Büyük ölçüde inşaat sektörü faaliyetini gösteren metalik olmayan mineral ürünlerin üretimindeki (çimento gibi) artışın %17 ile yüksek olduğu dikkate alındığında, büyümenin ağırlıklı olarak özel tüketime ve inşaat yatırımlarına dayalı olduğu anlaşılıyor.

Geçen yıl teşviklerin etkisiyle güçlü artan (yıllık %8) dayanıklı tüketim malı üretimi ise %1.5 ile sınırlı artış gösterdi.
TL’deki değer kaybı ve dış talebin canlı kalması ihracata olumlu yansımaya devam ediyor. Gelecek aylarda benzer eğilimin devam etmesi bekleniyor.
İmalat sanayi endeksleri de 2017 yılı endeks sayılarının üzerinde. İmalat sanayinde de üretim artışı var.
Önümüzde yaz dönemi var. Yaz ekonomiye hareket getirecek. Bu yazın bir özelliği de ülke genelinde yapılacak seçimler.
Bütün bunların etkisinde ilk 3 aydaki büyümenin yıl boyu devam etmesi halinde 2018 yılını yüksek bir büyüme ile tamamlayabiliriz.