9 °C
Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

Yurt içi turizm yaza bereket getirecek

Önümüzdeki üç ay hane halkının yurt içi turizm hareketinin artacağı aylar olacak. Yıl boyu yapılan yurt içi seyahatlerin ve seyahat harcamalarının yaklaşık yarısı yaz dönemi olarak adlandırılan haziran, temmuz, ağustos aylarında yapılıyor.

2016 yılında yaklaşık 55 milyon kişi, yıl içinde 68 milyon yurt içi seyahat yapmıştı. 2017 yılında yaklaşık 68 milyon kişi, 77 milyon seyahat yaptı.

Halkımızın yurt içi seyahatlerinin % 20’si gezi amaçlı, % 67’si akraba ziyareti amaçlı.
Göçler nedeniyle çok kişi başka şehirlerde yaşamak zorunda kalıyor. Yaz dönemi akrabaları ziyaret fırsatı veriyor. Bu nedenle Yurt içi seyahatlerin tamamının gezi amaçlı olduğunu söylemeye imkan yok.

2017 yılında yapılan 77 milyon seyahatin 16 milyonu gezi amaçlı. Yakın akraba ziyareti için yapılan seyahat sayısı ise 52 milyon.

Yakın akraba ziyareti için yapılan seyahat sayısı, her yıl gezi amaçlı seyahatten daha çok artıyor.

Seyahat sayısı artınca, seyahat nedeniyle dışarıda geceleme sayısı da artıyor. Halkımız yurt içi seyahatlerde 2016 yılında konutları dışında 605 milyon geceleme yapmıştı. Geceleme sayısı 2017 yılında 665 bin oldu.

Yurt içi seyahatlerde toplam gecelemenin % 72'si yakın ve akraba evlerinde oluyor. Kendilerine ait ikinci evlerde konaklayanların toplam gecelemedeki payları % 16, yurt içi seyahatlerde konut dışı yapılan toplam gecelemede otellerde, pansiyonlarda, turistik tesislerdeki gecelemenin payı % 7.5 dolayında.

Otel ve pansiyonlarda toplam geceleme sayısı 2016 yılında 46 milyon iken, 2017 yılında 49 milyon oldu.

Otel ve pansiyonların 2017 yılında başlattıkları erken rezervasyon kampanyalarının, halkın yurt içi seyahatlerinde otel ve pansiyonlarda daha fazla gecelemelerine imkan verdiği anlaşılıyor.

Ancak, otel ve pansiyonlar ve turistik tesisler için önemli olan yurtdışından gelen ziyaretçilerin geceleme sayıları.

Yurtdışından gelen ziyaretçilerin (yabancıların ve de yurtdışında yaşayan vatandaşların) 2016 yılında otel pansiyon ve turistik tesislerde geceleme sayıları 105 milyondu. 2017 yılında 140 milyon gecelemeyi aştı.

Demek ki, 2017 yılında otel, pansiyon ve turistik tesislerde, yurt içi seyahat edenlerle yabancı ülkelerden gelenlerin toplam geceleme sayıları 200 milyon gecelemeye yaklaşmış.

Yurt içi seyahatlerde halkın otel, pansiyon ve turistik tesislerde geceleme sayıları artsa da hala toplam gecelemenin dörtte biri dolayında.

Hane halkı yurt içi seyahatlerde 2018 yılında 28 milyar TL harcamıştı. 2017 yılında harcama 33 milyar TL’yi aştı.

2017 yılında toplam harcamaların 3.7 milyar TL’si konaklama, 2.9 milyar TL’si paket tur harcamaları.

Halkımızın yurt içi turizm harcamalarının özelliği, bu harcamalardan yurdun her köşesindeki her türlü işyerinin yararlanabilmesidir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.