16 °C

Bayramda ticaret sınıra takılmayacak

Bayramda ticaretin sınıra takılmayacağını dile getiren Sarp Intermodal Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay, firmaların intermodal taşımacılığa ağırlık vereceğini dile getirdi.

Bayramda ticaret sınıra takılmayacak

Karayollarında ve gümrük kapılarında yaz yoğunluğu devam ederken bu duruma bir de bayram tatilinin eklenmesi, ihracat taşımalarında gecikme yaşamak istemeyen birçok firmayı intermodal taşımacılığa yöneltti.

Yükün birden fazla taşıma modeli kullanılarak ilgili noktaya ulaştırıldığı intermodal taşımacılığın Avrupa'da 30 yıllık bir geçmişi olduğunu ancak Türkiye'de birkaç yıldır etkin olarak kullanıldığını söyleyen Sarp Intermodal Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay, "Bu dönemlerde karayolu ile Türkiye'den Avrupa ülkelerine gidebilmek bir haftayı geçiyor" dedi.

İntermodal taşımacılıkta yüklerin Türkiye'den çıkışını Ro-Ro gemileri ya da demiryolu ile yaptıklarını, akabinde de demiryolu ya da karayolu ile varış noktasına ulaştırdıklarını belirten Talay, bayram tatilinin 10 gün olarak açıklanmasıyla birlikte taşıma rezervasyonlarında yüzde 20'lik bir artış yaşandığını söyledi.

Onur Talay, özellikle tatil dönemlerinde intermodal taşımacılığın daha çok tercih edildiğini belirtti

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.