16 °C

"Türk TIR'cılardan geçiş ücreti alınamaz"

Avrupa Adalet Divanı, Macaristan’da Türk TIR'larından geçiş ücreti alınmasının anlaşmalara aykırı olduğunu bildirdi.

Türk TIR'cılardan geçiş ücreti alınamaz

Aysel YÜCEL

Avrupa Adalet Divanı, Macaristan’da Türk TIR'larından geçiş ücreti alınmasının anlaşmalara aykırı olduğuna karar verdi.

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan, Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Türk TIRlarından Macaristan'da geçiş ücreti alınması uygulamasına karşı açılan davayı karara bağladı. Mahkeme, İstanbul Lojistik Hiz. Taş. ve Tic. Ltd. Şti’nin, Macar Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi aleyhine açtığı davada, Türk şirketinin haklı olduğuna karar verdi.

Kararda, Türk TIRlarından Macaristan’a her geçişte ücret alınmasının, gümrük vergisine eşdeğer olduğu, dolayısıyla anlaşmalara aykırılık taşıdığı ve uygulanamayacağı belirtildi. Emsal teşkil edecek kararın, konuyu Avrupa Adalet Divanı’na taşıyan Macaristan Mahkemesine gönderileceği bildirildi.

UND: Haklı çıktık

Gelişmeyi DÜNYA'ya değerlendiren Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, "UND olarak, siyasilerin Türkiye'ye ilişkin sık değişen yaklaşımlarına rağmen Avrupa'da hakimler var diyorduk, haklı çıktık" dedi.

Şener şöyle devam etti:

"Avrupa Adalet Divanı, Macaristan'ın aldığı 436 euro alınamaz dedi. Bununla beraber, Yunanistan 1.000 euro, Bulgaristan 86 euro, Romanya 236 euro alıyor. Macar mahkemesi Adalet Divanı'na sordu, Adalet Divanı alınamaz dedi. Kararın diğer ülkelerde emsal teşkilk etmesi için girişim başlatacağız."

Davanın geçmişi

Mart 2015'te Macaristan, 438 euroluk geçiş ücretini ödemediği için bir TIR şoförüne 2 bin 400 euroluk para cezası vermişti. Buzun üzerinde, şoförün çalıştığı İstanbul Lojistik Hiz. Taş. ve Tic. Ltd. Şti, UND ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) desteğiyle konuyu Macar yargısının gündemine getirmişti. Macaristan mahkemesi de, davanın Avrupa Adalet Divanı'na taşınmasına karar vermiş, Adalet Divanı, Ocak 2016'da, üye ülkeler ve AB Komisyonundan görüş istemişti.

19 Ocak 2017'de Lüksemburg'ta görülen duruşmada, AB Komisyonu Türk tezleri çerçevesinde görüş bildirerek, geçiş ücreti alınmasının AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Anlaşması 4. ve 5. maddelerine aykırı olduğunu ifade etmişti. Komisyon, geçiş ücreti nedeniyle, AB ve Türkiye arasındaki ticarette yılda 3,5 milyar euro kayıp yaşandığı ve ticarete kısıtlama getirildiğini belirtmişti.

Yorumlar

  • Mehmet BAŞARAN Sektör olarak zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde yüreğimize su serpen, moral veren, umudumuzu yeşerten bu tür haberlere ihtiyacımız var. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.