20 °C

Zeytin alımı 31 Aralık’ta sona erecek

Marmarabirlik’te 12 Ekim’de başlayan ürün alım kampanyası 31 Aralık’ta sona erecek. Birlik, alımların başladığı günden bugüne, 50 bin ton ürün ve tutar bazında 347 milyon liralık alım gerçekleştirdi. Pazartesi günü yapılacak beşinci dilim ödemeyle ortaklara 190 milyon lira ödenmiş olacak.

Zeytin alımı 31 Aralık’ta sona erecek

BURSA (DÜNYA) - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, kampanya öncesinde son 10 yılın en yüksek rekoltesinin gerçekleşeceğini birçok kez dile getirdiklerini kaydetti. Zor bir yılda 52 bin ton ürün alım hedefi belirlendiğini ve alımların başladığı günden bu güne toplamda 50 bin ton ürün alımı gerçekleştirildiğini ifade eden Asa, hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Ürün bedeli ödemelerinde kredi kullanmayacaklarını da ifade eden Hidamet Asa, “Bugüne kadar alınan ürün bedellerinin yüzde 60’ı 15 günlük periyotlarda peşin olarak ödenmişti. Geriye kalan yüzde 40’lık dilimle ilgili ödeme planı kampanyanın sona ermesiyle yapılacak. Göreve geldiğimiz günden bugüne ürün bedelleri ödenirken 1 lira kredi kullanmadık. Bu yıl da kredi kullanmadan ürün bedelleri ödenecek. Marmarabirlik; zarar etmeyen, sürekli kar eden, karlılığı yatırıma dönüştüren ve tarihinde ilk defa kendi öz kaynaklarıyla 2017 yılında 17 milyon lira kar payı dağıtan bir kurum haline gelmiştir. Bunun yanında üretim kapasitesini artırmak için bir yılda 45 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

İki yılda rekor alım, rekor ödeme

2018/2019 ürün alım kampanyasında rekoltenin yüksek olması ve Marmarabirlik’in piyasada tek alıcı olarak kaldığına dikkat çeken Asa, “Ürün alım fiyatlarımızı erken açıklamamıza rağmen özel sektör temsilcileri Marmarabirlik fiyatlarının çok altında bir fiyatla ürün alımı yapmaktadırlar. Ürün alımlarında son iki yıl içinde tarihi bir rekora imza attık. Geçtiğimiz yıl 51 bin 500 ton ürün alarak birliğimizin kurulduğu tarihten bu yana en yüksek alım miktarını gerçekleştirdik. İçinde olduğumuz 2018/2019 iş yılı ürün alım kampanya döneminde 50 bin ton üzerinde ürün alımı gerçekleşmesi durumunda iki yılda toplamda 102 bin ton ürün ve tutar olarak da 640 milyon lira ödeme yapılmış olacaktır” diye konuştu. Asa, kooperatifler bazında ürün alımlarında 14 bin 300 ton ve 107 milyon lira ile Mudanya Kooperatifi’nin ilk sırada yer aldığını aktardı.