20 °C

Uludağlı tekstilciler 2016 yılından umutlu

2015 yılını 1,2 milyar dolar ihracatla tamamlayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği, 2016 yılına ise umutlu bakıyor.

Uludağlı tekstilciler 2016 yılından umutlu

BURSA (DÜNYA) - Türkiye'nin ihracatı 2015 yılında hedeflerin altında kalırken, Bursa ekonomisinin sürükleyici sektörlerinden tekstil sektöründe de yüzde 14'lük kayıp yaşandı. 2015 yılını 1,2 milyar dolar ihracatla tamamlayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 2016 yılına ise umutlu bakıyor. 

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Hem Türkiye tekstil ihracatı hem de Birliğimiz ihracatında geçen yılın altında bir değer söz konusu olsa da küresel ekonomide yaşanan toparlanma süreci ve bölgesel siyasi istikrarın kademeli olarak tesis edilmesi ile dış ticaretimizin yeniden artış ivmesi kazanacağına inanıyoruz. 2016 yılında 1,6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz" dedi. İhracatın yoğun olduğu pazarlarda, yakın coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin tekstil sektörünü de etkilediğini belirten Burkay, "İş dünyası olarak, ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda yeni pazar arayışlarımızı sürdürürken, alternatif pazarlarda da gücümüzü arttıracak yöntemler geliştiriyoruz. Bu kapsamda dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ve yeni işbirliklerinin kapısını araladığımız İran pazarında etkinliğimizi artırmayı başardık" diye konuştu. UTİB olarak 2015 yılında en fazla ihracatı sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, Romanya, ABD ve Rusya'ya gerçekleştirdiklerini kaydeden Burkay, geçen yıl ihracatın yoğunlaştığı Avrupa pazarı ile birlikte Orta Doğu pazarında gerileme yaşarken, Amerika ülkelerine ise yüzde 20'nin üzerinde artış yakalandığını kaydetti.  
 
'İhracat yeniden çıkışa geçecek'

Burkay, Türkiye'nin yeniden yakaladığı istikrar ile beraber, hükümet tarafından açıklanan reform ve teşvik paketlerinin uygulamaya geçmesiyle birlikte ihracatın yeniden ivme kazanacağına inandıklarını dile getirdi. Burkay, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Gelişen ekonomilerdeki toparlanma işaretleri ile birlikte, en önemli pazarımız olan AB sürecindeki iyileşmeler, ihracat artışımızı destekleyici niteliktedir. Bununla birlikte Türkiye olarak uluslararası ilişkilerde işbirliklerini yeniden tesis edecek adımlar ile ekonomi politikalarının iş dünyasının beklentilerini karşılayacak şekilde uygulamaya geçirilmesi, bizleri büyüme hedeflerimize taşıyacaktır. Ayrıca hedef pazarlara ve katma değerli üretime yönelik desteklerin hayata geçirilmesi, ihracatımızın yeniden çıkışa geçmesini sağlayacaktır."